Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

Bartultovice jsou místní částí obce Vysoká v okrese Bruntál a leží na hranicích s Polskou republikou. Počet stálých obyvatel se pohybuje kolem 80. Od jara do podzimu je tento počet výrazně navýšen chalupáři, zejména z Ostravy a okolí. Chalupáři mají v Bartultovicích 8 chalup.

Každá správná obec má mít náměstí - náves, školu, kostel a hospodu. I my máme náves- je to travnatá plocha s altánem, kde se v hojném počtu scházíme na stavění a kácení Máje. V roce 2014 to bude již po 27. v nepřetržité řadě po obnovení této tradice. Nemáme sice školu, ale na "návsi" stojí pěkně opravený Společenský dům. Kostel takénemáme, ale máme dvě herny, které obci ročně přinášejí milionový příspěvek. Herny jsou využívány zejména přespolními a občany sousedního Polska. Hospody máme pro jistotu hned dvě: Bistro u Křížků a Western Restaurant s malou zoologickou zahradou. Ani obchod s potravinami nemáme, za to máme pět obchodů, zejména s alkoholem, vitnamských obchodníků, z nichž v současné době je v provozu pouze jeden.

Hraniční přechod Bartultovice - Trzebina byl slavnostně otevřený v roce 2002 předsedy vlád České a Polské republiky. V roce 2008 definitivně pozbyl svého účelu vstupem České republiky do Schengenského prostoru. Budovy na hraničním přechodu byly předány do majetku obce a od té doby jsou pouze předmětem dohadů, sporů a soudního jednání. Vybudovaná odpočívka pro kamiony u hraničního přechodu má obec ve správě do ŘSSD. U odpočívky vybudova souhromá firma čerpací stanici pohonných hmot. 

Bartultovicemi vedou také 2 cyklotrasy. Jedna z Osoblahy a druhá  z Dívčího Hradu.

I v naší malé místní části se najdou historické památky: 

- bludný kámen z období pleistociánu (původně z Pitárné)

- Boží muka sv.Floriána, patrona hasičů z roku 1600

- smírčí kříž z období třicetileté války

- Radwanského deska z období třicetileté války

O historickém vývoji Bartultovic si můžete víte přečíst na www.obec-vysoka.cz/informace o obci