Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zájezd na Letní Floru 2017 do Olomouce dne 17.srpna

18. 8. 2017

Zájezd na Letní Floru 2017 do Olomouce dne 17.srpna

V letošním roce jsme se netradičně vypravili na letní část výstavy FLORA Olomouc. Na rozdíl od jarní části, na výstavišti vládla přímo pohoda a nešlo o nákupní šílenství, ale procházku mezi květinovými záhony s návštěvou jednotlivých výstavních pavilonů.

V největším pavilonu A se představila 2 hlavní témata výstavy: téma Setkání v Rajské zahradě se čtyřmi řekami, množstvím mečíků, lilií, jiřin, růží, třapatek a dalších a téma Léčivá síla stromů. O galerie pavilonu se podělila expozice domácích a cizokrajných druhů léčivých rostlin a přehlídka Vyznání růžím, která nás tak trochu zklamala. Na terase pak bylo možno navštívit farmářské trhy a prezentace moravských a českých vinařství Růžové mezi růžemi.

V pavilonu B byla vystavena expozice okrasných dřevin a v pavilonu C, vedle ústředního tématu „Plevele – přátelé a nepřátelé zahrádkáře“, byly vystaveny stovky květin i tradiční či méně známé odrůdy ovoce a zeleniny.

V pavilonu E nás očekávala expozice čínského Kunmingu, coby partnerského města statutárního města Olomouce.

Mimořádný zážitek, pochopitelně pro ty, které to zajímá, představovala unikátní výstava Terakotová armáda – Odkaz prvního čínského císaře v pavilonu G. Mohli jsme nahlédnout do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-ti. Jeho terakotová armáda, která vznikla před 2.200 lety, se označuje jako „osmý div světa“: nedaleko města Xi´an byla objevena císařská hrobka, ve které se nachází více než 8 tisíc terakotových soch s motivem vojáků se zbraněmi a koní s dřevěnými povozy. Výstava nabízí detailně propracované repliky hliněných soch v životní velikosti, ukázky výzbroje, odívání a pokrývek hlavy generálů, důstojníků a obyčejných vojáků a skoro hodinový zajímavý dokument o císaři, stavbě hrobky a výrobě soch i zajímavostí. Nechyběl ani obsáhlý fotografický materiál a panely s historickými podrobnostmi.

Na venkovních plochách výstaviště a v pavilonu H nechyběly Letní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb.

Ve sbírkových sklenících měl právě kvést obří leknín Viktorie královská, ale do skleníků jsem letos nešla.

Z výstaviště jsme odjížděli všichni spokojeni. Každý si našel to své, a i když jsme neodjížděli s plnými taškami, jako každé jaro, každý si něco koupil, co potřebuje, co se mu hodí či líbí, anebo přibude domů další věc „kterou prostě musíte mít“. Počasí bylo nádherné, i když ráno to nevypadalo nic moc a všichni jsme byli vybaveni deštníky a svetry či bundami.

Foto na http://bartultovice.rajce.idnes.cz/2017-FLORA_Olomouc_17.8/