Jdi na obsah Jdi na menu
 


750.výročí založení Bartultovic - 22.července 2017

23. 7. 2017

2017- Oslava 750.výročí založení Bartultovic-22.července

Tak je to již za námi! Vše se odehrálo během pár hodin sobotního odpoledne, ale předcházela tomu několikaměsíční práce.

V měsíci únoru byl dohodnut program oslav – divadélko, panely s historickými daty a informacemi a hudební produkce. Začalo se pracovat na přípravných pracích. Paní Hanka Janošová se ujala nejen režie divadélka, ale i sepsala scénář, navrhla scénu, zajistila kulisy, kostýmy a masky, hudbu a další milion maličkostí bez kterých by se nemohlo hrát. Jedním z největších problémů bylo obsazení rolí. V druhé linii se pracovalo na sběru informací o historii vzdálené i blízké obce, dohledávaly se dobové fotografie, překládaly texty z němčiny atd.

Jak se blížily prázdniny, začalo se se stavbou pódia pro divadélko a hudební produkci, malováním kulis, výrobou stojanů pro panely a přípravou textu na panely. S prázdninami přišel i kolotoč zkoušek. Došlo i k několika přeobsazeném rolí.

Od tohoto čtvrtka jsme už měli všeho plnou hlavu. Bylo třeba vyřešit rozmístění stánků pro hudební produkci, čepování piva a kofoly a pro informační panely. Jak rozmístit lavice kolem jeviště? Nastal problém s hudbou k divadélku. Zapomněli jsme na velkou ceduli. Scéna se musela vybavit veškerými rekvizitami a pověsit kulisy. Konečně mohla proběhnou generální zkouška.

Nejsledovanějším tématem se v sobotu dopoledne stalo určitě počasí: „Jen ať neprší!“ a druhým pak: „Přijdou návštěvníci?“

Počasí nám opravdu přálo, a i návštěvníků přišlo hodně (jak se můžete přesvědčit na videozáznamu a fotografiích). Podle ohlasu diváků se divadélko líbilo. I panely s informacemi a fotografiemi byly stále obstoupeny zejména pamětníky. Pak už přišlo na řadu občerstvení: guláš, čepované pivo a kofola a koláčky (koupené). Od 18 hod. pak k tanci i poslechu hrálo Duo Hudečkovi. Počasí vydrželo do půl desáté, kdy oblohu začaly křižovat blesky a rozpršelo se. Závěrečný tanec jsme si dali na pódiu už v dešti.

Děkujme obci a paní starostce za financování akce a za zajištění hudební produkce, občerstvení a mnoha dalších věcí, mj. zapůjčení stánků. Děkujeme také Mysliveckému spolku LIŠÁK za zapůjčení lavic, stolů a výčepního zařízení.

Celá akce by se neobešla bez obětavé práce dobrovolníků, jimž patří největší dík. Jsou to zejména manželé Janošovi i s dcerou Monikou a pan Jaroslav Spurný, všichni účinkující, paní Miluše Sedlářová, Zdenka Krajčovičová, Zdenka Beinhauerová, Miluška Spurná, Lenka Budínská, pánové Dalibor a Milan Beihauerovi, pan Bláha a další.

Fotografie na

http://bartultovice.rajce.idnes.cz/2017-750.vyroci_zalozeni_Bartultovic_-_22.cervence/