Jdi na obsah Jdi na menu
 


2020-Život v obci v době koronavirové

2. 5. 2020

ŽIVOT V OBCI V DOBĚ KORONAVIROVÉ

Již téměř na dva měsíce se jako by zastavil život v obci. Prvních 5-6 týdnů jste si u nás v Bartultovicích mohli myslet, že vesnice evakuovala a vás zapomněli a nechali pouze projíždět mezinárodní kamionovou dopravu. Skoro ani pes neštěkl. Jak se začalo oteplovat a zejména začala růst tráva, zvuky sekaček ze všech stran nás ubezpečily, že všichni jsou na svých místech.

Postupné rozvolňování karantény a nouzového stavu a také povolený zvýšený počet osob, které mohou být v přírodě ve skupince nás přivedl na nápad i přes koronavir postavit májku na návsi.

V pondělí byl proveden průzkum mezi muži jak místními, tak i chalupáři (ti jsou vlastně taky naši místní), zda se najdou chlapi, kteří májku vztyčí. Našli se, a tak jsme v úterý požádali paní starostku o dovezení stromu na májku. Ve čtvrtek dopoledne byl strom na místě a naši mužští ihned vykopali díru, odkornili strom a provedli přípravu na vztyčení. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí na 1.máje bylo rozhodnuto májku vztyčit ještě ten den k večeru – 30.dubna.

V malém komorním obsazení nejprve ženy ozdobily májku i kruh pentlemi (panák vzhledem k bleskovému rozhodnutí o stavění bohužel nebyl připraven) a uklidily po dopoledních přípravách. Následně přišlo 10 chlapů, z nichž 8 velmi rychle a bez problémů májku vztyčili, 2 zbývající tvořili nezbytný poradní sbor. HLÁSÍME SPLNĚNO. 33. MÁJKA V NEPŘETRŽITÉM SLEDU STOJÍ NA NÁVSI V BARTULTOVICÍCH. Dá se říct, že ani koronavir nezabránil jejímu vztyčení. Dodrželi jsme všechna bezpečnostní opatření: skupinky max 10 osob, roušky, rozestupy (pokud to šlo).

Na letošního 1.máje jsme plánovali prvomájový průvod s alegorickými vozy, transparenty, mávátky atd. Bohužel: člověk míní, koronavirus mění. Tak snad příští rok.

Věříme, že na konci měsíce bude již možné setkávání většího množství lidí a konání společenských akcí venku a máj skácíme již s posezením a nějakým programem.

Děkujeme paní starostce a panu Gaššovi za rychlé neplánované dodání stromu a našim občanům za udržování a pokračování v tradicích.