Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019-Zájezd do ZOO v Opole 15.června

16. 6. 2019

Zájezd do ZOO v Opole v Polsku 15.června

V sobotu ráno se 20 dětí v doprovodu rodičů a s dalšími dospělými osobami vydaly na zájezd do 60 km vzdálené ZOO Opole v Polsku.

Zoologická zahrada leží na ostrově Bolko, který obtéká řeka Odra a kanál Ulgi. Zahrada má pohnutou historii. Vznikla v roce 1930 jako malý soukromý zvěřinec. V roce 1937 zvěřinec odkoupilo město a doplnilo o některé druhy zvířat.  Během 2.světové války byla zahrada zcela zničena. Znovu otevřena byla v roce 1953 o velikosti pouze 2,4 ha. Od roku 1980 započal nový intenzivní rozvoj. Výrazně se rozšířil chov zvířat. V roce 1997 však přišla tisíciletá voda a řeka Odra zahradu zcela zničila. A začalo se již potřetí s novým budováním zahrady. Dnes opolská zoo patří nejmodernějším a novátorským zahradám Evropy a rozprostírá se na 20 ha. Cca 1000 kusů zvířat 290 druhů je zde chováno v podmínkách co nejvíce se blížících jejich životu ve volné přírodě. Velké výběhy jednotlivých zvířat, možnost sledovat lachtany pod vodou či prosklené budky přímo ve výběhu, z kterých lze sledovat např. sysly z bezprostřední blízkosti, to vše zahrada nabízí. V opolské zoo jako jediné v Polsku jsou chováni kalifornští lachtani, jejichž výběh s velkým bazénem je stále obklopen nadšenými návštěvníky, a také nížinné gorily, které však byly asi dobře schované před pálícím sluncem, protože jsme je neviděli. Zahrada se také významně podílí na chovu karmínových pelikánů, madagaskarských lemurů a pandy malé.

V zahradě je spousta vodních ploch sloužících jak cizokrajným ptákům, tak i dalším zvířatům, jejichž výběhy protéká. Nechybí i okrasné keře, stromy a např. Herbarium – zahrada bylin. Je zde i dostatek míst k odpočinku – na sluníčku i ve stínu u jednotlivých výběhů. Neschází i několik občerstvení, dostatek čistých WC. A pro děti, když je zvířátka přestanou bavit, několik míst pro zábavu. Pro mladší děti prolézačky, skluzavky, ZOO Landia, a pro ty větší lanové centrum.

Každý si vybral „své“ zvíře, které se mu nejvíce líbilo. Já jsem si oblíbila nádherné gepardy. Dvě velká zvířata se procházela výběhem a vyhledávala stín. Třetí nádherné zvíře se vyhřívalo na kopečku. Když jsem ho začala fotit, posadilo se, asi abych měla lepší fotku, anebo také možná se rozmýšlelo (nevím, zda to byla samice nebo samec) jak bych asi chutnala v obědu.

Výlet se všem líbil. Počasí sice na takovou prohlídku nebylo právě ideální – slunce pálilo a pálilo, ale určitě se mnozí sem ještě v budoucnu vrátí. ZOO v Opole se stále ještě rozšiřuje a v plánu mají postavit akvárium a další expozice pro tučňáky, pro orangutany,pro nosorožce indické, pro sibiřské tygry a pro lvy.

foto na    

https://bartultovice.rajce.idnes.cz/2019-Zajezd_do_ZOO_Opole-15.cervna