Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019-Stavění máje v Bartultovicích 27.dubna

28. 4. 2019

STAVĚNÍ MÁJE V BARTULTOVICÍCH

 

V Bartultovicích se v sobotu 27.dubna stavěl máj již po 32.v řadě. Po nádherném pátku, přišlo v sobotu ochlazení o 100 C a chvílemi hrozil i déšť, ale protože pouze několikrát z těch 32 stavění máje počasí spolupracovalo, byli už všichni na to připraveni.

Letos obec Bartultovicím na máj darovala opravdu krásný, ale hodně vysoký strom. I když byl zkrácen, pořád je to asi nejvyšší máj, který se v Bartultovicích stavěl.

Pánové František Puszter a Oldřich Janoš nejprve strom připravili a pak se mohly zejména ženy a děti pustit do zdobení. Všem se moc líbila staronová figurína. Paní Hanička Janošová změnila panáka Fešáka na sličnou děvu, která byla hned pojmenována jako Růža z … (jméno obce nebudu uvádět, ať se nedostaneme do sporu s touto obcí). Přišel nejdůležitější okamžik odpoledne – vztyčení máje. Devět statečných mužů se s tím popralo se ctí, máj stojí a Růža se z výšky rozhlíží po obci.

Následovaly grilované klobásy a něco na zahnání žízně. „Pokřtili“ se i nové pivní sety, které Bartultovice v dubnu dostaly od obce.

S přicházejícím podvečerem začal foukat vítr, a to bylo znamení k ukončení akce.

Letošní účast na stavění máje byla i přes nepřízeň počasí výrazně vyšší než loni.

 

Děkuje těm, kteří se na akci podíleli i těm, kteří se zúčastnili

 

Fotografie z akce najdete jako vždy na Rajčeti. První fotka je naprosto skvělá!!! Doporučuji zhlédnout. Díky, Haničko.