Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019-Společenské akce obce v 1.prosincovém týdnu

24. 11. 2019

SPOLEČENSKÉ AKCE OBCE v prvním prosincovém týdnu

Již příští neděli začíná Advent, tj. období čtyř neděl před vánočními svátky. Advent je spjat s mnohými tradicemi a zvyky, které dodržují i ti, kteří nejsou věřící. Na 1.adventní neděli by měl být domov vyzdoben adventním věncem se 4 (někdy 5) svícemi a „Vánoční hvězdou“ (pryšec nádherný).  Pečou se vánočky, staví betlémy a někdo už zdobí vánoční stromeček. Také města a vesnice tuto adventní neděli vítají vyzdobenými ulicemi a rozsvícenými vánočními stromy na náměstích a návsích. Děti od 1. prosince každý den otevírají svůj adventní kalendář, kde vždy najdou malou sladkou odměnu.

 

V pátek 29.listopadu před 1.adventní nedělí se již potřetí sejdeme ve Společenském domě v Bartultovicích, abychom si vyrobili adventní věnce. Vzájemně si poradili, inspirovali se a také probrali co upéct, co koupit, jak si usnadnit úklid apod. Jste vítání všichni, velcí i malí, ženy i muži. Loni s námi dělaly věnce i dvě děvčátka a moc se jim to povedlo. A navíc nepořádek s chvojím a ozdobami nebudete mít doma, ale zůstane v SD.

 

Další společenská akce následuje hned v úterý večer 3.prosince, kdy obec pořádá zájezd do Městského divadla v Krnově na hru Michaela Parkera „Zamilovaný sukničkář“ v podání divadelní společnosti Háta z Prahy s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli.

 

Na středu 4.prosince připadá svátek sv. Barbory. Na tento den není plánována žádná akce, ale neměli bychom zapomínat na Barborky – nařezané převážně třešňové větvičky. Mohou být však i větvičky z jakýchkoliv stromů a keřů, které ve váze mohou rozkvést. Zajímavý je popis původní praxe, kterak po uříznutí větvičku opatrovat. Podle ní má být v nádobě s barborkou voda každodenně měněna. Dívka, která o snítku pečuje, ji má přinášet od pramene či studny ve vlastních ústech a z nich zvolna do nádoby vypustit po větvičkách Tento postup je nesmyslný jen zdánlivě, ve skutečnosti má své botanické opodstatnění. Dnešními slovy řečeno, dává rychlené dřevině perfektní stimulaci. Voda ohřátá po cestě od pramene na tělesnou teplotu probouzí život. Voda pak také obsahuje sliny a ty enzymatickou cestou narušují pryskyřičné povlaky pupenů. Výsledek je ověřený – pupeny na snítce rozkvetou. Pokud se vám nechce nosit vodu v ústech (zřejmě od vodovodu), můžete si postup zjednodušit tak, že větvičky denně na chvíli vykoupete ve vodě, která má právě tělesnou teplotu.

 

Pátek 6.prosince již tradičně patří dětem. Na Mikulášské nadílce se sejdou děti opět ve Společenském domě v Bartultovicích. Čekání na příchod Mikuláše, Anděla a Čerta si zkrátí ozdobou vánočního stromu vlastnoručně vyrobenými ozdobami, tvořením z papíru a pochopitelně diskotékou s nezbytnými nafukovacími balonky.

 

Snad jste si našli něco, co Vás zaujalo a zúčastníte se. Těšíme se na Vás.