Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019-1.bartultovické dostihy a kácení máje

1.BARTULTOVICKÉ DOSTIHY A KÁCENÍ MÁJE 25.KVĚTNA

 

Sobotní odpoledne v Bartultovicích patřilo dostihům a kácení máje. Po 3.hodině bylo již všechno na závodišti připraveno a půlhodinky před konáním akce spustil déšť. Naštěstí trval jen krátce a ani travnatá dráha nebyla mokrá. Kolem čtvrté se začali scházet majitelé stájí a žokejové, a nechyběly ani dámy se svými dostihovými klobouky. Do startovní listiny se zapsalo 9 koní. Jedním z nich byl vysloužilý kůň Železník, čtyřnásobný vítěz Velké Pardubické. O dalším koni jeho majitel tvrdil, že jeho kůň je Plemeník, a přišel si jen obhlídnout nabídku. Do soutěže o originální klobouk se zapsalo 11 dam. Koně byli vystaveni v paddocku, aby si je mohl každý prohlédnout a také je řádně zhodnotit výběrová komise.

Dostihy započal svou sólo jízdou nádherný černý kůň Železník. I přes svůj věk všem předvedl, jak má takový závod probíhat. Nevynechal jedinou překážku a ač vysílen, zdárně doběhl do cíle.  V prvním závodě dostihového odpoledne se představilo naše nadějné jezdecké mládí. Na trať vyběhli 4 žokejové – 3 chlapci a 1 dívka. Závod vyhrál Matěj Levý.  Druhým závodem byl závod žen, do něhož nastoupilo 6 žen bez rozdílu věku a váhy. Po urputném boji zvítězila Jana Švestková ml. Nejstarší závodnice mezi ženami Zdenka Beinhauerová se svou věrnou Bonitou doběhla sice poslední za mohutného povzbuzování, ale není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Do posledního dostihu nastoupili pouze 4 muži. Buď se muži více bojí koní, anebo nejsou pro „každou srandu“. Pánský dostih vyhrál stylem start – cíl nestarší účastník Oldřich Janoš.

Dostihy skončily, trať byla uklizena a došlo na kácení máje. Letos to šlo ráz na ráz. Ani se mi nepodařilo kácení obrazově zdokumentovat.

„Oficiální“ část odpoledne byla zakončena vyhlášením nejoriginálnějšího klobouku. Vítězkou se stala Hanka Janošová se svým knoflíkovým kloboukem, který se stal ukázkou mistrovství českých knoflíkářů minulého století. Na jejím klobouku byly opravdové skvosty. Nejkrásnějším koněm byl vyhlášen kůň Bobkan (tak jsem alespoň rozuměla řeči 3letého majitele) malého Ondráška. Nakonec došlo na losování o máj. 3.cenu – 5 točených dvanáctistupňových piv a 2.cenu – večeři s Růžou (tj. naší slečnou na máji) věnovala restaurace WESTERN Bartultovice, za což velmi děkujeme. Aby bylo učiněno spravedlnosti zadost 1.cenu, tedy skácený máj, vyhrála Jana Švestková st., takto spolumajitelka restaurace WESTERN.

A pak už na všechny čekaly grilované klobásy, pivo a příjemné posezení s přáteli a v 19,15 hokej.

Děkujeme všem, kteří akci organizovali, podíleli se na přípravě a průběhu a všem, kteří se zúčastnili.

foto z akce na https://bartultovice.rajce.idnes.cz (bude ještě doplněno)