Jdi na obsah Jdi na menu
 


2018-Velikonoční stůl v Lubrze 18.března

20. 3. 2018

2018 – VELIKONOČNÍ STŮL V LUBRZE 18.března

V neděli 18.března se naše obec zastoupená několika členkami kulturní komise zúčastnila XV. Velikonočního stolu pořádaného v Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrze Cílem akce bylo zejména kultivování a udržování tradic.

Účasti pochopitelně předcházela domácí příprava: nakupování, vaření, pečení, barvení, zdobení atd. V neděli před akcí se pak již na místě muselo vše naservírovat na mísy a tácy, ozdobit stůl a dalších mnoho maličkostí.

Letos se akce zúčastnilo 13 soutěžních družstev, a to ze 4 obcí z Česka (z Osoblahy, Dívčího Hradu, Hlinky a Vysoké) a 9 obcí a spolků z Polska. Zejména polské ženy se zúčastnily i v krojích.

Návštěvníci mohl obdivovat nádherně ozdobené stoly, barevná vajíčka a kraslice, ukázky studené kuchyně spojené s Velikonocemi a zejména koncem půstu, různé rolády, aspiky a obložená vejce, rozmanité pečivo: beránky, věnce, perníčky, koláčky. Nechyběli ani zajíčci, slepičky a kuřátka všech velikostí. Po zhodnocení každého stolu komisí, mohli návštěvníci vystavené „dobrůtky“ i ochutnat. Nezvítězil nikdo, a vlastně všichni. Komise vyhlásila 13 vítězů.

Všichni si odnesli pocit z příjemně stráveného brzkého odpoledne, inspiraci, jak si doma ozdobit sváteční stůl, co dobrého přichystat pro rodinu a přátele. Takového akce jsou dobrým příkladem toho, jak se mohou občané žijící v příhraničních oblastech setkávat, seznamovat se vzájemně i s kulturou sousedů a také uchovávat lidové tradice.

Děkujeme členkám kulturní komise (i těm, které „pouze“ dobroty připravily, ale nezúčastnily se) za skvělou reprezentaci obce.

 (ještě by to chtělo doladit jednotné oblečení a prezentaci obce)

Fotografie z akce na http://bartultovice.rajce.idnes.cz/2018-Velikonocni_stul_Polsko_18.brezna/