Jdi na obsah Jdi na menu
 


2018-Mikulášská nadílka 7.prosince

8. 12. 2018

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA 7.PROSINCE

 

Tak už tady byli…

V obci máme v současné době 48 dětí ve věku od 0 do 15 let. Dvacet devět z nich se v páteční podvečer sešlo ve Společenském domě v Bartultovicích. Jako již tradičně se děti hned po příchodu pustily do zdobení vánočního stromečku. Vymalovaly si ozdoby na stromeček, lepily barevný řetěz a ti starší si hvězdičky vyráběly sami.  Čekání na Mikuláše, Anděla a Čerty si děti krátily tancem a „štronzo“ u kterého se vždycky vyřádí.  Na řadu přišly nafukovací balónky, a to pak vždy vypukne pořádný mumraj a k tancování není třeba ani hudba. Stejně pro kravál není ani slyšet. Letos poprvé měly děti možnost napsat Ježíškovi o dárečky pod stromeček. Větší psaly, menší kreslily a těm nejmenším pomohli rodiče. Dopisy hodily do schránky a teď už jen zbývá čekat, jestli se k Ježíškovi dostanou a třeba z kreseb pochopí, co si děti přejí.

Na chodbě se ozvalo zvonění zvonečku a řinčení řetězů. A bylo po legraci. Kdepak je maminka nebo tatínek, kam se schovat? U některých došlo i na malé slzičky, a i ti stateční byli až podezřele zamlklí. Nejkouzelnější byl asi malý Alex. Při zařinčení řetězů se schoulil do kouta nejdále ode dveří, odmítal ho opustit a se slzičkami přiznával, že nebyl hodný. Po velkém přemlouvání si šel pro dáreček od Anděla, ale pak byl roh opět jeho. Setrval v něm i po odchodu Mikuláše, Anděla i Čertů. Nedal si říct. Co kdyby se přece jen vrátili. Všichni bohužel víme, že mu obavy z Čerta a sliby, že už bude hodný, vydrží maximálně do rána a možná ani to ne.

Anděl rozdal dětem dárečky, některé děti se osmělily a Mikulášovi přednesly i básničku. Zejména holčičky, jsou přece jen průbojnější – potřebují to do života. Jednoho z větších chlapců se rozhodl Čert vzít s sebou, ale pak ho vrátil. Co s ním v pekle, s takovou sušinkou. Ani by nestačil na nošení dřeva pod kotle. Však on vyroste a peklu třeba neunikne.  Nakonec se starší děti ještě s Mikulášem, Andělem a Čerty vyfotografovaly.

dscn5475_panorama.jpg

Opět se ukázalo, že děti velmi rády tvoří a i se učí něco nového. Je škoda, že v roce 2014 vzniklý výtvarný kroužek ve Vysoké v Informačním centru pracoval jen několik měsíců. Šlo vlastně o předvolební tah tzv. „opozice“, aby získala hlasy. Když volby prohráli, skončil i výtvarný kroužek.

Ve Vysoké bydlí více jak 80 % dětí, což naznačuje, že i mnoho mladých lidí, a mají zde Informační centrum, kde by se mohli scházet a pořádat akce pro děti i pro sebe. Ani veřejná knihovna sídlící v Informačním centru nevyvíjí žádnou činnost a vlastně tak neplní účel, pro který jsou veřejné knihovny zřízeny a podporovány. Věříme, že i vysočtí se rozhodnou něco děti i sebe zorganizovat. Všichni jim rádi pomůžeme.

Příští týden se sejdeme hned dvakrát – ve středu v 18 hod. v Bartultovicích na akci Česko zpívá koledy a v pátek v 16 hod. na zasedání zastupitelstva obce a po něm následujícím rozsvícení vánočního stromečku s programem dětí z Mateřské školy a občerstvením.

Foto na webové stránce   https://bartultovice.rajce.idnes.cz/2018-Mikulas_7.prosince/