Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSOBLAŽSKO...

12. 11. 2016

OSOBLAŽSKO…

Co si představíte, když se řekne Osoblažsko? Pro většinu Čechů, když už vědí, kde Osoblažsko leží, je to kout republiky, kde lišky dávají dobrou noc, kde scípl pes, místo na konci světa a v poslední době bohužel i sociálně vyloučená lokalita. Ale Osoblažsko je krásný kout republiky, kde ještě najdete neporušenou přírodu, čistou vodu v potůčcích, různé druhy ptáků a srnky pasoucí se na polích. A ten čistý a voňavý vzduch!!! A ten klid!!! A ta volná krajina, kde, když nechcete, nemusí potkat ani človíčka!!! I když je nutno přiznat, že firmy, devastující přírodu, si našly cestu i na Osoblažsko. Jde zejména o velmi necitlivé způsoby kácení lesů, kdy koně pro svážení dřeva nahradily kolové, pásové nebo kráčející harvestory s motory, které mohou směle soutěžit ve spotřebě nafty s velkými dopravními letadly.

Není to kraj lehký k životu. Nikdy zde nebyl žádný průmysl ani občanská vybavenost. Zaměstnání nacházeli a dosud nacházejí lidé většinou pouze v zemědělské výrobě. Ostatní vždy museli za prací dojíždět, a tak je tomu dodnes. Schází občanská vybavenost, obchody, služby, kultura, zdravotnictví… ale přesto všechno zde žijeme a milujeme to tady.   

Ke změnám dochází pouze velmi pozvolna. První velkou změnou bylo otevření několika hraničních přechodů do Polska. Další je pak stav veřejných komunikací. Jak stát, tak i obce v posledních letech vynaložily nemalé prostředky na opravy a údržby silnic. Kvalitní silnice a nově vybudované cyklostezky pomáhají stále více rozšiřovat turistický ruch.  I starousedlíci a chalupáři se častěji vydáváme poznávat  a znovupoznávat Osoblažsko.

Pozorovat změny v krajině a jako návod, kam se vydat na příští výlet, může sloužit příspěvek spolku „Královský stolec“ z Hrozové (místní část obce Rusín). Dne 8. listopadu 2016 znovu zveřejnili příspěvek z ledna 2012 – Osoblažsko dříve a dnes. Na 31 fotografiích můžete porovnávat vesnice a krajinu Osoblažska na leteckých snímcích z 50. let a z let kolem roku 2010. Mezi nimi i fotografie Vysoké, Bartultovic a Pitárné.

https://www.facebook.com/140168179369086/photos/a.309735225745713.106156.140168179369086/309736292412273/?type=3&theater

Děkujeme spolku „Královský stolec“ za jejich práci, která je nejen obětavá, záslužná a poučná, ale zejména nádherná, tak jako Osoblažsko.