Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidmi neznámá obec v Bohem zapomenutém kraji

11. 6. 2016

Lidmi neznámá obec v Bohem zapomenutém kraji

Mnoho let byla Vysoká se svými osadami pouze malou pohraniční obcí. Její poklidný život oživil hraniční přechod do Polska otevřený v roce 2002. Tím se Vysoká, Pitárné a zejména Bartultovice dostaly do povědomí zejména řidičů kamionové dopravy a občanů z širokého okolí jezdícími do Polska za nákupy.

To ale neznamená, že lidé žijící na Osoblažsku – tedy v tzv. kraji zapomenutém Bohem, něco o naši obci vůbec vědí. Ukázalo se to například u příležitosti 100. výročí začátku první světové války. Informační portál STA Bruntálsko – http://www.studio-sta.cz uveřejnil historickou vzpomínku od autora Bohuslava Fajkuse z Hrozové, zabývající se mj. pomníky postavenými k uctění padlým vojáků z Osoblažska německé národnosti, kteří narukovali do armády Rakousko-Uherska a bojovali za císaře pána.

V článku je vyjmenováno 17 obcí Osoblažska, v nichž pomníky stojí nebo stály; popsáno v jakém stavu jsou pomníky dnes, jak byly v průběhu let upravovány a kolik je na nich uveřejněno jmen padlých vojáků.

Pomník padlým v Pitárné se však na tento seznam vůbec nedostal, i když stojí uprostřed Pitárné u obecní komunikace, nikdy nebyl nijak poškozen ani upravován a je na něm druhý největší počet padlých po Osoblaze (108 jmen), a to 35 mužů ve věku 19 až 43 let.

V letošním roce získala naše obec dotaci na opravu a renovaci památníku postaveného v roce 1922 a v průběhu března a dubna byl očištěn, oklepán a vyspraven základ památníku, provedena renovace sloupků a řetězů, památník obložen dlažbou Andezit a očištěn a impregnován a provedeno zlacení nápisů a emblémů.

pomnik.png

Památník patří k naší historii, i když jsou na něm uvedena německá jména. Byli to spoluobčané našich prarodičů v Rakousko-Uhersku a jejich život je s tím našim nerozlučně spojen již po několik století bez ohledu na to, jestli se nám to líbí nebo ne. Padlým vojákům patří naše úcta.