Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký máte program na sobotu?

8. 11. 2017

 

Jaký máte program na sobotu?

11. 11. je magické datum. Tento den slaví svátek svatý Martin. Oslava svátku svatého Martina má v českých zemích dlouhou tradici. Podle dostupných pramenů se u nás slaví už od 7. století. Patřil k nejoblíbenějších svátků, neboť se konávaly posvícení a poutě. Svatý Martin bývá spojován s příchodem zimy a prvního sněhu a s obdobím hodování. Neodmyslitelně je spojený se svatomartinskou husou, svatomartinský vínem a svatomartinskými rohlíčky. I když už dnes se ani moc nezajímáme proč a jak některé zvyky vznikly, určitě si všichni rádi pochutnáme na dobrém jídle a svěžím a ovocitém mladém víně, například u nás v Bartultovicích v rodinné restauraci Western.

Několik starých pranostik spojených se svatým Martinem, které by nám mohly ukázat, jak bude o Vánocích:

  • Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.
  • Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá; přijede-li na žlutém (sucho), přijde zima tuhá a suchá.

V případě, že se v sobotu 11.listopadu chystáte na nákupy např. do Krnova, můžete se zúčastnit Národní potravinové sbírky, která se v České republice koná od roku 2012. Hlavním posláním sbírky je podat pomocnou ruku těm, kteří trpí nedostatkem jídla, a zároveň upozornit na to, v jaké míře jídlem plýtváme. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Do sbírky bude zapojeno 750 obchodů po celé České republice. V den jejího konání mají lidé z celé České republiky možnost zakoupit trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. Partnery sbírky jsou přední prodejci potravin a drogistického zboží mj. Penny, BILLA, Kaufland, LIDL, Albert, Makro, Tesco, Globus, dm drogerie a ROSSMANN, Je to jen na Vás!

Příjemný víkend