750.výročí - Historické památky
Historické památky
Bartultovice nikdy ve své historii neměly hrad ani zámek, kostel ani kříže.
Tím více si obyvatelé obce považují historické památky nacházející se v obci.
Nejstarší památkou, i když nebyla vytvořena člověkem, je BLUDNÝ BALVAN, nalezený v Pitárné, který je součásti sedimentů kontinentálního zalednění, které v naší oblasti dosáhlo nejdále na jih úpatí kopce Vysoká. Ledovcové sedimenty pocházejí ze sálské doby. Jejich vznik lze datovat do období 290-130 tis. let před naším letopočtem. Bludný balvan pochází ze Skandinávie. Zdrojovou oblasti může být dno Baltského moře (ostrov Alandů), střední nebo jižní Švédsko, okolí Osla v Norsku nebo Finsko. Nejbližší sbírka bludných balvanů (ledovcových souvků) je v obecním muzeu v Bohušově.
Nejstarší nemovitou kulturní památkou zapsanou v seznamu nemovitých kulturních památek je SMÍRČÍ KŘÍŽ. Jde o hrubě opracovaný kámen ve tvaru kříže z roku 1635. Kříž je žulový, vysoký 93 cm, široký 70 cm a silný 30 cm, s důlkem pod odpadlou části hlavy. Tento smírčí kříž dokládá středověké trestní právo. Podle místní tradice označuje místo zabití švédského důstojníka v období třicetileté války, nikoliv však v boji, ale ze zálohy místními občany.
Nemovitou památkou rovněž zapsanou ve státním seznamu nemovitých kulturních památek jsou BOŽÍ MUKA neobvyklého tvaru, pocházející z doby kolem roku 1700. Pískovcový kamenný sloup je bohatě zdoben rostlinnými motivy. Boží muka byla zasvěcena sv. Floriánovi, patronu hasičů a těšila se v první polovině dvacátého století velkému zájmu a pozornosti tehdejších občanů Bartultovic. Původní obraz sv. Floriánka se od padesátých let minulého století nezachoval. Při povodni v roce 1997 byla boží muka převrácená. Nově byla na původním místě osazena v roce 1999.
Další památkou je RADWANSKÉHO DESKA, která se ztratila při zcelování pozemků v 50.letech. Náhodně byla objevena v zemi na rozhraní Vysoké a Bartultovic v roce 1999. Výška desky je 140 cm, šířka 84 cm, tloušťka 6 cm. Pochází z období Sedmileté války a je na ní latinský text o úmrtí uherského důstojníka lehkého pěšího pluku excelence generála hraběte von Batyána-Dionýsa Radwanského von Radvan, který nezemřel na bitevním poli, ale následkem nemoci v době zimního válečného klidu dne 27.prosince 1760. Desku na jeho paměť dal vytesat jeho bratr R. von Radvan:
Původní latinský text: |
Český překlad: |
Hic Quiescit Omnipotentis Clementiae dei Testis Praeclarus Qui Re Militari ab Anno 1746 Tam contra Gallos quam Borussos Ad FortitudinisExemplar Viriliter Gesta In sumis periculis Benignissimme absqueullo vulner Servatus Ex Hiberna Quiete Ad Eternam Aegritudine avocatus est Fuit Herois nomen Dionisius Radvanszky de Radvan Gentis suae Oerillustris ac Praenobilis in Regno Hungaris Decus Eximium Nunc vero Leg. Ex Gen.A.G.Batyan Centurio Primus Virtutis Praematura Dionis remunerati Praemiis Prohibitus Obiít In Batzdorf die 27.December 1760 Aetatis 35 Cuius Traternae Charitatis in memoriam Monumentum hoc Enigi fecit R. de Radvan Cen. Hinc Leg,Red.Exubelli Ducis Leopoldi Daun. |
Zde odpočívá urozený svědek všemohoucí milosti Boží, který, ačkoliv bojoval od roku 1746 jak proti Francouzům, tak i proti Prusům, s příkladnou udatností, v největších nebezpečích byl přízní osudu ušetřen před jakýmkoliv válečným zraněním, až v míru zimního klidu podlehl nemoci a byl povolán na věčnost. Hrdina tento se jmenoval Dionisus Radvanský von Radvan. Jeho vznešený a přeslavný rod byl skvostnou ozdobou Uherského království. Nyní ale, jakožto důstojník lehkého (rychlého) pěšího pluku Excelence generála hraběte von Batyána, Dionis, vynikající svou udatností, aniž se dočkal svých zasloužených poct, předčasně zemřel v Bartultovicích, dne 27. prosince ve věku 35 let. Na památku své bratrské lásky k němu nechal tento pomník zbudovat R. von Radvan, důstojník lehkého (rychlého) pěšího pluku Excelence polního maršála Leopolda Dauna. |
V obci ještě stála KAPLE PANNY MARIE. Datum jejího vzniku není znám, zakreslena byla již na mapě Stabilního katastru z roku 1836. Zděná kaple stála zčásti před domem č.p. 89. Byla středně velká, se sanktusníkem (věžičkou), měla lavice a oltář. Majitel domu kapli zbořil, aby si v domě mohl udělat garáž (někdy v sedmdesátých nebo osmdesátých letech).
Po nalezení Radwanského desky bylo rozhodnuto v Bartultovicích vybudovat malou expozici nemovitých historických památek, jejíž základem byla boží muka. Expozice byla budována v letech 2001 až 2002 pracovníky na veřejně prospěšné práce. Vedle božích muk byla umístěna Radwanského deska a byl přidán ještě bludný balvan nalezený v Pitárné.
Pro boží muka byl zajištěn obraz sv. Floriána, namalovaný na plechu akademickým malířem p. Matyáškem z Opavy. Obraz byl osazen do božích muk v červnu 2002 a bylo dokončeno oplocení a výsadba okrasných dřevin. Významnou události se stalo vysvěcení obrazu v božích mukách dne 4. srpna 2002 u příležitosti návštěvy bývalých obyvatel Bartultovic žijících v Německu, kteří se podíleli na finanční úhradě obrazu. Vysvěcení provedl místní farář p. Mgr. Pavel Zachrla za hojné účasti občanů.
Doba uplynulá od roku 2002 se na expozici podepsala a už to nebylo vůbec důstojné místo. Nejvíce utrpěla Radwanského deska, jejíž text se už téměř úplně vytratil. Občanskému sdružení Přátelé Osoblažska se v říjnu 2015 podařilo získat grant ve výši 25 tis. Kč (50 % plánovaných nákladů) od Nadace Občanského fóra v rámci výzvy Opomíjené památky r. 2015, a to na opravu Radwanského desky a místa jejího uložení. Obec ještě nad rámec grantu nechala vyčistit boží muka. Práce byly firmou Kamenictví Ludwig z Opavy provedeny v prvním týdnu měsíce prosince 2015. Radwanského deska byla demontována, očištěna, byla přesekána některá písmena textu, písmo bylo obnoveno (začerněno), byla provedena impregnace desky a deska usazena zpět na místo. Místo bylo ohrazeno 4 žulovými sloupky, vždy dva a dva propojenými řetězy, umístěna žulová lavička a prostor vydlážděn 6 m2 dlažby indezit.
Expozice se stala opět místem, kde se zastavují turisté a návštěvníci obce, ale i místní obyvatelé, kteří se starají o údržbu a úklid expozice.