Jdi na obsah Jdi na menu
 


2021-ROK 2020 V OBCI-2.část

6. 1. 2021

Ve 2.části se budeme zabývat životem v obci, zejména kulturním, společenským a sportovním, který byl od 1.března, kdy byl oznámen 1.nakažený v České republice nákazou COVID-19, zcela ovládán několika vyhlášenými nouzovými stavy a mnoha opatřeními vlády.

V průběhu roku se narodily 2 děvčátka, jedno rodičům z Pitárné, druhé rodičům z Vysoké.

Z plánovaných kulturních a společenských akcí se uskutečnily:

-18.ledna Myslivecký ples v Kulturním domě v Pitárné

-29.února byla slavnostně otevřena nově vybudovaná Klubovna ve Společenském domě v Bartultovicích. Otevření bylo spojeno s výstavkou „Kroniky obce Vysoká“

-30.dubna bartultovičtí postavili po 33. májku a 3.června ji skáceli. Kácení bylo spojeno se smažením vaječiny v přírodě

-30.června byli slavnostně pasováni 2 chlapci z mateřské školy na prvňáčky

-4.července se v Klubovně Společenského domu v Bartultovicích konala vernisáž „Chalupářské dřevěnění“. Na výstavě dlouholetý chalupář pan Petr Kruk představil více jak 80 svých dřevěných děl. Výstava trvala týden

-od 22.října byla prováděna rekonstrukce webových stránek obce. Nové stránky byly spuštěny 2.listopadu

-v listopadu a prosinci byly prováděny drobné opravy v knihovně ve Vysoké. Knihovna dostala nejen nový vzhled, ale i nové knihy

-5.prosince bylo v rámci Mikulášské nadílky rozneseno dětem přímo domů 42 balíčků

Sportovní život se zcela omezil pouze na fotbal nebo nohejbal.  FK Vysoká-Pitárné hraje již několik let Okresní přebor. Jarní zápasy ročníku 2019/2020 byly zcela zrušeny. V září začala podzimní část ročníku 2020/2021. Bylo sehráno 9 zápasů ze 13 a soutěž byla 10.října zastavena. Poslední sehraný zápas se hrál již bez diváků. Uvolnění situace přes letní měsíce využili fotbalisté k účasti na dvou turnajích v okolí. Dne 25.července uspořádali na hřišti v Pitárné turnaj v nohejbalu, kterého se zúčastnilo 6 družstev. Ve dnech 31.července až 2.srpna se část fotbalistů FK Vysoká-Pitárné zúčastnila již 12.ročníku Mezinárodního   turnaje v malé kopané obcí Vysoká na Slovensku ve Vysoké pri Morave.

V zářijovém čísle časopisu SMSKA – Zpravodaj Sdružení místních samospráv České republiky byl uveřejněn obsáhlý rozhovor se starostkou naší obce p. Marcelou Bláhovou.

Ve dnech 2.-3.října se konaly Volby do krajských zastupitelských orgánů.

V průběhu roku se otevřely 2 restaurace, aby byly vzápětí zase zavřeny, otevřeny a zavřeny. Dne 1.března to bylo pohostinství v Kulturním domě v Pitárné a 12.července Bistro u Křížků v Bartultovicích.

I v roce 2020 nechala obec zhotovit kalendáře, které budou bezpatně rozdány při placení odpadů na rok 2021.

V souvislosti se šířením nákazy COVID-19 byly v období 16.března až 13.června uzavřeny státní hranice s Polskou republikou. Hraniční přechod v Bartultovicích byl jedním z těch, kde zůstal zachován provoz pro mezinárodní kamionovou dopravu a byly zde prováděny důsledné kontroly. Provoz první týden byl naprosto nezvládnutý a kolony kamionů stály až za tratí v Třemešné. Bartultovice se staly nepřístupné, a tak pro zajištění zásobování a pro případnou zdravotní pomoc byla otevřena spojnice pro pěší mezi Vysokou a Bartultovicemi i pro provoz aut.

Životy a majetek občanů Pitárné byl dvakrát v roce ohrožen povodněmi. Ve dnech 18.-22.července a 13.-14.října byly vyhlášeny 2.povodňové stupně na říčkách Mušlovka a Osoblaha. V obou případech zůstala voda v korytech říček a ke škodám na životech ani majetku nedošlo.

 

Všechny akce probíhaly v souladu s hygienickými nařízeními a opatřeními vlády v té dané době.