Jdi na obsah Jdi na menu
 


2020-Rok 2020

2. 2. 2020

Máme 1/12 roku 2020 za sebou. Roku, ve kterém v kalendáři po 4 letech opět najdeme 29.únor, roku, který má 251 pracovních dnů a 13 státních a ostatních svátků, z toho 11 jich připadá na mimo víkendové dny. Čeká nás 6x třídenní víkend a o Velikonocích a Vánocích 4 volné dny v kuse. S některými změnami jsme se už setkali, např. zvýšení důchodů, vyšší rodičovský příspěvek, růst minimální mzdy, vyšší mzdy ve státní správě, a na další teprve postupně narazíme, jako např. zdražení cigaret a alkoholu (netýká se vína a piva), zvýšení ceny za doporučený dopis a poštovní poukázku. Pokud se vás netýkalo nic z výše uvedeného, pak tady je jistota: zvýšení cen potravin (určitě zeleniny a vepřového masa, ostatní podle počasí apod.) a zvýšení ceny za elektrickou energii (a všech cen, v nichž se spotřeba elektrické energie promítá).

Rok 2020 však přináší i 2 největší světové sportovní události. Japonské Tokio uspořádá od pátku 24.července do neděle 9.srpna XXXII. Letní olympijské hry a fotbaloví příznivci se mohou těšit na turnaj EURO 2020 ve dnech 12.června až 12.července s Českou účastí, který bude odehrán ve 12 evropských zemích, ve 12 městech, na 12 stadionech.

Dne 20.října se otevřou brány světové výstavy EXPO 2020 ve Spojených arabských emirátech v Dubai. Výstava bude trvat do 10.dubna 2021 a představí se na ní 192 států a nadnárodní společnosti, vzdělávací instituce a nevládní organizace. Český pavilon bude stát jako první u jednoho ze 4 hlavních vchodů – v zóně Sustainability.

I v roce 2020 nás čekají významná výročí a také volby:

  • rok odstartoval Den obnovy samostatného Českého státu – 1.ledna – 30 let
  • 8.května  -   75 let od skončení 2. světové války
  • říjen – volby do krajských zastupitelských úřadů (senátní volby se našeho volebního okrsku netýkají)
  • v průběhu celého roku si budeme připomínat slavný a důležitý úsek našich dějin – 600 let od husitských válek
  • 8.listopadu pak uplyne 400 let od bitvy na Bílé Hoře – konec nadějí Stavovského povstání, Habsburkové na 300 let na Českém trůně, úředním jazykem němčina, katolizace země

Konec 2.světové války pro naši obec, celé Osoblažsko a potažmo celé Sudety znamenal také začátek nového života a nových dějin.  Na oslavu a připomenutí té doby bychom chtěli uspořádat výstavu fotografií, dokumentů, písemností apod. jak z doby dosídlování, tak i pozdějších let. Současně s oslavou osvobození bychom si chtěli také připomenou uplynutí 60 let (dne 12. června) od sloučení obcí Vysoká a Bartultovice. Obracíme se na vás všechny, kdo si tyto stránky přečtou: prosíme, zapůjčte nám vaše fotografie, doklady a jiné písemnosti. Zdigitalizujeme je a urychleně vrátíme zpět.  

Doklady můžete předat:

Miluše Sedlářová, Bartultovice 45

Manželé Beinhauerovi, Bartultovice 12

Manželé Janošovi, Bartultovice 7

Obecní úřad Vysoká, paní starostka

Děkujeme Vám za každou fotografii i písemnost