Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019-Volby do Evropského parlamentu

19. 5. 2019

VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Evropská unie uskutečňuje již 9. přímé volby do Evropského parlamentu. V České republice se volby konají v pátek 24.května od 14,00 hod. do 22,00 hod a v sobotu 25.května od 8,00 hod. do 14,00 hod. Česká republika je jedinou zemí Unie, kde se volí během 2 dnů. Všechny ostatní volí během jednoho dne. V 5 zemích EU musí přijít volič k urnám povinně, a to v Belgii, v Bulharsku, na Kypru, v Lucembursku a v Řecku.

Ministerstvo vnitra zaevidovalo 40 politických hnutí, registraci však získalo pouze 39 z nich. Vyřazena byla Moravská a Slezská pirátská strana (číslo 20). Celá Česká republika tvoří pro účely voleb do Evropského parlamentu jeden volební obvod, tzv. že všichni občané mají možnost vybírat ze stejných kandidátek.  Do Evropského parlamentu může kandidovat každý občan České republiky, který je způsobilý k právním úkonům a dosáhl věku alespoň 21 let. Zástupci do Evropského parlamentu jsou voleni na 5 let.

Voleb se může zúčastnit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a předloží platný občanský průkaz. Volič za plentou do obálky vloží pouze jeden vybraný hlasovací lístek strany, které chce dát hlas. Na hlasovacím lístku této strany může zakroužkovat pořadové číslo nejvýše 2 kandidátů uvedených na tomto hlasovacím lístku, kterým dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají vliv na jeho posuzování.

Do Evropského parlamentu se volí poměrným systémem. V České republice, aby strana dosáhla na mandát, musí získat 5 a více procent všech hlasů.

Ve volbách v roce 2014 se v České republice zúčastnilo pouze 18,2 % oprávněných voličů a Česká republika byla druhou zemí s nejnižší volební účastí (nejnižší volební účast byla na Slovenku, a to pouze 13 %).  Bude to letos jiné? Lepší?