Jdi na obsah Jdi na menu
 


2018-Ustavující zasedání zastupielstva

24. 10. 2018

USTAVUJÍCÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

 

V pondělí výsledky voleb z 5. a 6.října nabyly „definitivní platnost“, uběhla 15denní lhůta vyhrazená pro možnost podání odvolání.

Do voleb v obci šly stejně jako v minulých volbách 4 sdružení nezávislých kandidátů, které tvoří 2 „křídla“ zastupitelstva. Jedno tvořené Sdružením nezávislých žen a Za rozvoj obce tzv. pravé křídlo – tj. sedící po pravé ruce starosty, a druhé tvořené SNK pro změnu a Za práva občanů tzv. levé křídlo, tj. sedící po levé ruce starosty. Stejně v minulých volbách 4 mandáty získalo pravé křídlo, oproti 3 mandátům levého křídla. Jsou slyšet hlasy, že levé křídlo je velmi zklamané z výsledků voleb (stejně jako minule). Opět se jim nepodařilo získat většinu. Pravdou však je, že své 3 mandáty získalo toto křídlo pouze díky systému počítání mandátů zavedenému pro volby do zastupitelských.  Tento systém upřednostňuje výsledky celé strany (politické) a pro sdružení, a tudíž malé obce, je nevyhovující. Proto např. Robenková Monika (se 40 hlasy) a Šostek Jan (s 38 hlasy) zasednou v zastupitelstvu, i když další 4 kandidáti z pravého křídla získali více hlasů než oni – Kučeríková Hedvika 57 hlasů, Hranec Josef 54 hlasů. Kudělka Karel 41 hlasů a Matějíčková Jarmila 40 hlasů. Bohužel, tak rozhodl zavedený systém.

Ještě týden se mohou po obci šířit „zaručené“ informace, kdo usedne v křesle starosty, místostarosty atd. Vše se rozhodne na ustavujícím zasedání zastupitelstva 31.října. Chceme věřit (s důrazem na „chceme“, s vírou je to už horší), že zvítězí zájmy obce, a nikoliv osobní ambice a jiné zájmy a na ustavujícím zasedání se opět, stejně jako minule, neukáže, že předem vyjednané dohody není třeba brát vážně. Přáli bychom si, aby v tomto volebním období poctivě pracovali všichni zastupitelé a drželi se významu názvů svých sdružení, a ne pouze někteří. Je-li někdo pracovně vytížen tak, že nemůže svůj čas věnovat práci pro obec, pak se jeho jméno nemělo vůbec objevit na kandidátce.

Myslíte si, že „neúspěšní“ kandidáti všech 4 sdružení se budou o obec zajímat alespoň účastí na veřejných zasedáních zastupitelstva, když už ne pomocí při akcích nebo účastí na nich? A má vůbec obec tolik židlí v zasedací místnosti?